FAQ

Kolik včel je v jednom úle?

Počet včel v úle je různý, závisí na ročním období. V zimě se v jednom včelstvu nachází kolem 10 000 včel, na jaře populace včel narůstá. V červnu může mít včelstvo kolem 50 000 včel. Na podzim zase jejich počet klesá.

Jak dlouho žije včela?

Včely dělíme na dlouhověké a krátkověké. Dlouhověké včely se nacházejí ve včelstvu v zimě, vylíhnou se v červenci až srpnu, žijí až 9 měsíců, do jara dalšího roku. Krátkověké včely se ve včelstvu nacházejí v létě, dožívají se kolem 40 dní.

Kolik medu dá jedno včelstvo

Na tuto otázku není snadné odpovědět. Záleží totiž na místě, kde je včelstvo umístěno. Jedno včelstvo může dát v průměru od 20 do 80 kg. Výtěžek ovlivňuje nejen místo a jeho mikroklima, ale i zastoupení rostlin v okruhu několika kilometrů, dále má silný vliv i počasí.

Co dělají včely v zimě?

Včely v zimě nespí, jak si mnozí myslí. Včely si v zimě vytvoří tzv. zimní chumáč, který má tvar a velikost fotbalového balónu. Včely se v chumáčí "vrtí", a tak vytvářejí teplo, díky kterému nezmrzou.

Na obrázku vidíte shluk včel v jednom místě v nástavku, odnímatelné části úlu. Včely jsou seskupeny do zimního chumáče.

Co mám dělat, když mě bodne včela?

  1. Jako první je nutné vytáhnout žihadlo z kůže!!! Sice se to zdá, jako velmi primitivní krok, ovšem zde se toho dá mnoho pokazit!!
    ŽIHADLO VYTAHUJEME TAK, ABYCHOM NEZMÁČKLI JEDOVÝ VÁČEK, KTERÝ SE NACHÁZÍ NA KONCI ŽIHADLA. VHODNÉ JE ŽIHADLO "OD SPODU" SEŠKRÁBNOUT NAPŘÍKLAD ČEPELÍ NOŽE NEBO DELŠÍM NEHTEM!
    Při zmáčknutí jedového váčku, vytlačíme totiž jed přímo do rány a v podstatě postiženému uškodíme.
  2. Důležité je zachovat klid a nepanikařit!
  3. Na vpich můžeme přiložit seříznutou cibuli, potíráme čpavkovou vodou. K bodnutí včelou dochází hlavně v přírodě, kde většinou nemíváme nic moc při ruce. Zde je, ač se může zdát někomu nechutné, vhodné vpich potřít vlastní močí. Moč jed zneutralizuje a zpravidla ji vždy máme alespoň pár kapek s sebou :-)
  4. V dalším kroku postižené místo chladíme ledovými obklady.
  5. Po několika minutách začne vpich otékat, do druhé dne může být otok dost velký - až do velikosti 2 mužských dlaní. Pokud se však vyskytuje v okolí vpichu nejde o alergickou reakci! Otok asi 2. den začně svědit a po 3. dnu pomalu splaskávat. Otok je tím větší, čím máme méně protilátek. Včelaři jsou na žihadla zvyklí, proto málokdy otečou (např. při extrémně vysoké dávce žihadel).
  6. Při enormním nedostatku protilátek proti včelímu jedu (pokud už jste žihadlo dlouho nedostali) se mohou vyskytnout teploty kolem 37°C.
  7. Otok po vpichu nevystavujeme slunci a ochlazujeme jej ledem. Komerční přípravky na hmyzí bodnutí se mně osobně neosvědčily.

ALERGICI

Jak poznáme alergickou reakci??

Po vpichu začne otékat hrdlo, stíží se dýchání, může dojít ke ztrátě vědomí.

Poskytování první pomoci alergikům:

  1. Vytažení žihadla
  2. Neutralizace jedu
  3. Přivolání lékařské pomoci tel.: 155 nebo 112
  4. Stálé sledování postiženého - přenesení do chladu, chlazení vpichu, uklidnění postiženého.

 

Co mám dělat, když se mi na zahradě usídlí roj?

Hasiče nevolejte, ti zasáhnou jen v případech ohrožení veřejných míst - školy, úřady, frekventované ulice atp. Můžete se obrátit na nejbližšího včelaře, který jistě pomůže, nebo prostě počkat až roj odletí, což také do večera většinou udělá.

Včely se rojí, mám utíkat?

V prvé řadě je potřeba si říci, co je to rojení včel.

Rojem označujeme hroznovité uskupení včel např. na větvi stromu, plotu, elektrickém vedení atp.

Obr. č. 1: Roj na větvi stromu. (foto: K. Čermák)

Rojení je přirozený způsob rozmnožování včelstev, takový roj se usadí na nějakém vhodném místě, např. dutina stromu, dutina ve stavbě, mezi okenicemi atp. Roj začne stavit na novém místě plásty, a tak se včelstvo usadí a vytvoří nový "úl".

Roje nejsou nebezpečné, rojící se včely mají úplně jiné starosti než někoho pobodat, jde jim doslova o život, musejí si najít nové obydlí, v kterém se usadí. Pravda, vypadá o hrůzostrašně, to bzučení a hukot, v okruhu několika metrů jen včely. Skutečně ale není čeho se obávat. Rojící se včely jsou napité medem, jednoduše řečeno - když jsou syté,nejsou agresivní :-)

Srach z rojů možná způsobil i československý film Cena medu, v kterém na malého chlapce spadl roj, načež včely kluka pobodaly. To jsou ale extrémní případy, pokud si na sebe roj nesetřepete, většinou vám akutní nebezpečí nehrozí.

 

 

Máte další otázky? Kontaktujte mě.