První pomoc

  1. Jako první je nutné vytáhnout žihadlo z kůže!!! Sice se to zdá, jako velmi primitivní krok, ovšem zde se toho dá mnoho pokazit!!
    ŽIHADLO VYTAHUJEME TAK, ABYCHOM NEZMÁČKLI JEDOVÝ VÁČEK, KTERÝ SE NACHÁZÍ NA KONCI ŽIHADLA. VHODNÉ JE ŽIHADLO "OD SPODU" SEŠKRÁBNOUT NAPŘÍKLAD ČEPELÍ NOŽE NEBO DELŠÍM NEHTEM!
    Při zmáčknutí jedového váčku, vytlačíme totiž jed přímo do rány a v podstatě postiženému uškodíme.
  2. Důležité je zachovat klid a nepanikařit!
  3. Na vpich můžeme přiložit seříznutou cibuli, potíráme čpavkovou vodou. K bodnutí včelou dochází hlavně v přírodě, kde většinou nemíváme nic moc při ruce. Zde je, ač se může zdát někomu nechutné, vhodné vpich potřít vlastní močí. Moč jed zneutralizuje a zpravidla ji vždy máme alespoň pár kapek s sebou :-)
  4. V dalším kroku postižené místo chladíme ledovými obklady.
  5. Po několika minutách začne vpich otékat, do druhé dne může být otok dost velký - až do velikosti 2 mužských dlaní. Pokud se však vyskytuje v okolí vpichu nejde o alergickou reakci! Otok asi 2. den začně svědit a po 3. dnu pomalu splaskávat. Otok je tím větší, čím máme méně protilátek. Včelaři jsou na žihadla zvyklí, proto málokdy otečou (např. při extrémně vysoké dávce žihadel).
  6. Při enormním nedostatku protilátek proti včelímu jedu (pokud už jste žihadlo dlouho nedostali) se mohou vyskytnout teploty kolem 37°C.
  7. Otok po vpichu nevystavujeme slunci a ochlazujeme jej ledem. Komerční přípravky na hmyzí bodnutí se mně osobně neosvědčily.

ALERGICI

Jak poznáme alergickou reakci??

Po vpichu začne otékat hrdlo, stíží se dýchání, může dojít ke ztrátě vědomí.

Poskytování první pomoci alergikům:

  1. Vytažení žihadla
  2. Neutralizace jedu
  3. Přivolání lékařské pomoci tel.: 155 nebo 112
  4. Stálé sledování postiženého - přenesení do chladu, chlazení vpichu, uklidnění postiženého.