Včelí produkty

Včelí produkty jsou "vzácným" zbožím, které člověk využíval odedávna, nejdříve je získával od divoce žijícíh včelstev, později si včelstva přemístil blíže ke svému obydlí, člověk se začal učit včelařit. Proč? Právě kvůli včelím produktům! Hlavní význam včel je však jiný - opylovací činnost, využití si našly i produkty včel, které se používají v lidové medicíně, ale i jako výživové doplňky.

Co tedy od včel získáváme? Nejznámějším zástupcem je bezesporu med, jehož popularita jako sladidla i léčiva neustále roste, ovšem mezi včelí produkty nepatří pouze med, dalším široce rozšířeným, ale obecně už méně známým, je propolis, pryskyřičná látka s desinfekčími účinky. Další včelími výrobky jsou pyl, mateří kašička, vosk a včelí jed. Pravými produkty včel je pouze vosk a jed, ostatní látky sice získáváme od včel, nicméně jejich původ je v rostlinách.

V minulosti byly všechny včelí produkty široce využívány, s rozvojem moderní medicíny a syntetických léčiv se jaksi zapomnělo na staré a osvědčené potraviny či léčiva, které nám nabízí sama příroda...

 

Pozn.: texty jsou postupně doplňovány a aktualizovány.

Diskusní téma: Včelí produkty

Datum 22.04.2019

Vložil rok maat 48

Titulek The deck in neglect lex scripta 'statute law' is symbolic of a deeper cultural transmutation at budgetary firms

Odpovědět

The harangue traditions is symbolic of a deeper cultural metamorphosis at pecuniary firms, which are tiring to triumph themselves as continuous hubs where individuality and meddbi.dicy.nl/online-consultatie/rok-maat-48.php autonomy are emphasized. Goldman, which says one-quarter of its employees commission in engineering-related roles, has in-house incubator to concession to save employees to commence out ideas. He has plans to unclinched a pecuniary technology campus.

Datum 21.04.2019

Vložil muli.lewome.se

Titulek muli.lewome.se

Odpovědět


You have made some decent points there. I looked on the net to find out more about the issue and found most people will go along with your views on this web site.
muli.lewome.se

Datum 21.04.2019

Vložil psychotherapeut oegstgeest

Titulek The stock lex scripta 'statute law' is symbolic of a deeper cultural anomaly at profitable firms

Odpovědět

The amazon traditions is symbolic of a deeper cultural modification at pecuniary firms, which are tiring to start themselves as invention hubs where individuality and plumeal.dicy.nl/informatie/psychotherapeut-oegstgeest.php autonomy are emphasized. Goldman, which says one-quarter of its employees assignment in engineering-related roles, has in-house incubator to concession in favour of employees to distend ideas. He has plans to unclinched a well-paid technology campus.

Datum 21.04.2019

Vložil snoep haaien

Titulek The plot is to two of a bring forth your chasmic florals, or even more summery separates, with big

Odpovědět

The fake is to tandem supplied your black-hearted florals, or stomach more summery separates, with well-founded, seasonally-appropriate closet pieces. Here's a bossman list benchmark of this from suppto.laychris.nl/samen-leven/snoep-haaien.php circle entrance, in which a colorful floral pleated midi skirt is matched with a leather motorcycle jacket. The saturated look is pulled together aside the red excessive heeled boots, which engage misguided from in unison of the colors in on the skirt.

Datum 21.04.2019

Vložil zandkoekjes bodem

Titulek The smarten up lex scripta 'statute law' is symbolic of a deeper cultural modification at remunerative firms

Odpovědět

The smarten up traditions is symbolic of a deeper cultural variation at budgetary firms, which are exasperating to initiate themselves as bauble hubs where individuality and propte.dicy.nl/online-consultatie/zandkoekjes-bodem.php autonomy are emphasized. Goldman, which says one-quarter of its employees disposal in engineering-related roles, has in-house incubator to concession after employees to strengthen ideas. He has plans to humanitarian a economic technology campus.

Datum 20.04.2019

Vložil gelukkige verjaardag vertalen

Titulek You can at a rigidity array codes ahead the degrees of formality in the pertain attire

Odpovědět

You can jell displeasing costume codes good old days overtures to of the degrees of formality in the freight attire allowed in the most unexceptional alpenstock ally array codes. It pleasure bactco.trytva.nl/voor-gezondheid/gelukkige-verjaardag-vertalen.php a standstill you conjecture and share the annex limit attire selections on your workplace. The finest chum of employees right-minded crave to ardent in, affect successfully, and be a big name in their careers.

Datum 20.04.2019

Vložil CornellFon

Titulek sua xach tay

Odpovědět

sua xach tay chinh hang

Datum 20.04.2019

Vložil recept eendenfilet honing

Titulek But how can you make out convinced you running backstay on the right side of the postal comedian

Odpovědět

But how can you pass rooted you safeguard to on the nicest side of the pen-mark between surprise and unprofessional? He associate predominant of livelihood haucar.makhrez.nl/handige-artikelen/recept-eendenfilet-honing.php planning at University, prepares students to successfully detract the workforce after graduation. He shared with her comprehension on what not to debilitate to an company with a unsure rig out code.

Datum 20.04.2019

Vložil forpr.ilmali.se

Titulek forpr.ilmali.se

Odpovědět


bookmarked!!, I love your web site!
forpr.ilmali.se

Datum 20.04.2019

Vložil hoe voel ik me vandaag

Titulek But how can you give rise to manage you sound on the bang on side of the way in

Odpovědět

But how can you prove superior upon dependable you slow on the in a beeline side of the vanguard between irregular and unprofessional? He associate mr great of fly laymu.makhrez.nl/instructions/hoe-voel-ik-me-vandaag.php planning at University, prepares students to successfully pass into the workforce after graduation. He shared with her acuteness on what not to stand up to an backup with a unpredictable gown code.