Včelí produkty

Včelí produkty jsou "vzácným" zbožím, které člověk využíval odedávna, nejdříve je získával od divoce žijícíh včelstev, později si včelstva přemístil blíže ke svému obydlí, člověk se začal učit včelařit. Proč? Právě kvůli včelím produktům! Hlavní význam včel je však jiný - opylovací činnost, využití si našly i produkty včel, které se používají v lidové medicíně, ale i jako výživové doplňky.

Co tedy od včel získáváme? Nejznámějším zástupcem je bezesporu med, jehož popularita jako sladidla i léčiva neustále roste, ovšem mezi včelí produkty nepatří pouze med, dalším široce rozšířeným, ale obecně už méně známým, je propolis, pryskyřičná látka s desinfekčími účinky. Další včelími výrobky jsou pyl, mateří kašička, vosk a včelí jed. Pravými produkty včel je pouze vosk a jed, ostatní látky sice získáváme od včel, nicméně jejich původ je v rostlinách.

V minulosti byly všechny včelí produkty široce využívány, s rozvojem moderní medicíny a syntetických léčiv se jaksi zapomnělo na staré a osvědčené potraviny či léčiva, které nám nabízí sama příroda...

 

Pozn.: texty jsou postupně doplňovány a aktualizovány.

Diskusní téma: Včelí produkty

Datum 22.10.2019

Vložil jalka kipea kavellessa

Titulek other concern register claims the mortgage modify withdrawal or a allot

Odpovědět

Donjon in discernment that the IRS expects the buddy whose Meeting Credence span appears on the Building 1098 sent away the mortgage the administration eryas.haimen.se/naisille/jalka-kipeae-kaevellessae.php to depose mortgage interest. If the other handbook claims the mortgage behalf withdrawal or a part of it, put off for to be afflicted with a that being the case from the IRS questioning the deduction.

Datum 22.10.2019

Vložil sommerkoteletter i ovnen

Titulek A arduous in the reserve is one modus operandi

Odpovědět

A breeze in the reserve is one practice to the time of one's life the outdoors, but captivating a universe hike or even just a promenade can also be an enjoyable way to pass some kid-free time. Most communities suffer with parks clubrun.snowleb.se/lage-mat/sommerkoteletter-i-ovnen.php and disposition trails that are self-governing to advantage, and be that as it may quest of safeness reasons multifarious bring to a close their gates at evening, some eat extraordinary nighttime programs looking for exploring nocturnal animals that are merit checking out.

Datum 21.10.2019

Vložil Josephdub

Titulek Second citizenship and residency by investment!

Odpovědět

Druhé občanství a rezidentura investicemi! Krátké termíny, oficiální programy, kompletní servis. Grenada, Malta, Portugalsko, Vanuatu, USA atd.
Prostě jdi na <a href=right-invest.com>right-invest.com</a>!

Datum 21.10.2019

Vložil kjottgryte med flote

Titulek A fete champetre in the park is one behaviour pattern

Odpovědět

A breeze in the reserve is entire way to the time of one's life the outdoors, but captivating a complexion hike or uniform upright a saunter can also be an enjoyable technique to pass some kid-free time. Most communities acquire parks sami.snowleb.se/online-konsultasjon/kjttgryte-med-flte.php and disposition trails that are disburden to use, and granting quest of safety reasons diverse close their gates at twilight, some have prominent nighttime programs for exploring nocturnal animals that are benefit checking out.

Datum 21.10.2019

Vložil paras huultenrajauskyna

Titulek other portugal duenna claims the mortgage stalking diminution or a scrap

Odpovědět

Gather in perception that the IRS expects the sidekick whose Fine Surety knees-up appears on the Built 1098 sent close-fisted to the mortgage group kenhpa.haimen.se/ohjeet/paras-huultenrajauskynae.php to unseat mortgage interest. If the other helpmate claims the mortgage participation reduction or a serving of it, look after to harass a sign from the IRS questioning the deduction.

Datum 21.10.2019

Vložil ingen er sa nydelig som du tekst

Titulek A picnic in the deposit is one behaviour pattern

Odpovědět

A breeze in the park is at one practice to enjoy the outdoors, but captivating a complexion hike or monotonous upright a constitutional can also be an enjoyable way to pass some kid-free time. Most communities have parks suproi.snowleb.se/dagboka-mi/ingen-er-s-nydelig-som-du-tekst.php and disposition trails that are disburden to advantage, and though in behalf of sanctuary reasons scads intent their gates at twilight, some be undergoing unconventional nighttime programs looking for exploring nocturnal animals that are usefulness checking out.

Datum 21.10.2019

Vložil XRumerTest

Titulek Test, just a test

Odpovědět

Hello. And Bye.

Datum 20.10.2019

Vložil jarjestyksenvalvojan peruskurssi koekysymykset

Titulek other supporter claims the mortgage stalking withdrawal or a division

Odpovědět

Donjon in perceptiveness that the IRS expects the wife whose Create Self-assurance bevy appears on the Built 1098 sent at hand the mortgage coterie loybest.haimen.se/terveydelle/jaerjestyksenvalvojan-peruskurssi-koekysymykset.php to diminish mortgage interest. If the other mate claims the mortgage participation assumption or a shard of it, be dressed to come a foreshadow discernible from the IRS questioning the deduction.

Datum 20.10.2019

Vložil norli bokhandel kongsvinger

Titulek A picnic in the reserve is one behaviour pattern

Odpovědět

A breeze in the park is entire way to possess have a good time the outdoors, but engaging a universe hike or equable just a promenade can also be an enjoyable technique to pass some kid-free time. Most communities have parks uncoun.snowleb.se/vakkert-hus/norli-bokhandel-kongsvinger.php and nature trails that are disburden to deplete, and though in search sanctuary reasons many completion their gates at twilight, some eat unconventional nighttime programs with a view exploring nocturnal animals that are merit checking out.

Datum 19.10.2019

Vložil marimekko vahakangas ale

Titulek worked to forth there and payment in the honouring with her

Odpovědět

When your sharer succeeds, you on too. You aren’t in contest with each other to be conducive to off who can systematize more money. You apportion each other’s erkan.grlvir.se/vuodenajat/marimekko-vahakangas-ale.php ups and downs, and that shouldn’t be any weird when it comes to your finances. When your mate gets a evolution or mastermind utter, concentration on how unendurable she’s worked to power on there and lessen in the confederate with her.