Propolis

Propolis je složen hlavně z pryskyřic a včelího vosku. V současné době jeho popularita v medicíně vzrůstá, používá se hlavně jako tinktura nebo jako přísada do mastí, zubních past a jiných kosmetických či léčebných výrobků.

Původ

Prolis má původ v rostlinách, včely jej sbírají na pupenech listů a květů. Největší přísun propolisu do úlu je v podletí (druhá polovina července až konec srpna), kdy jej včely sbírají hlavně na topolech. Dalšími zdroji propolisu jsou olše, vrby, břízy, duby, slunečnice...

Včely okusují pryskyřici z pupenů a pomocí kusadel z ní vytvářejí hrudky, které si lepí na košíčky na třetím páru nohou. Poté ji dopraví do úlu, kde za pomoci úlových včel sundají hrudku propolisu z košíčků, úlové včely propolis dále zpracovávají. Včely také propolis částečně metabolizují, proto se flavonoidy v propolisu nacházejí ve formě aglikosidů.

Využití ve včelstvu

Propolis slouží včelám především jako desinfekční činidlo - lakují s ním rámky, stěny úlu i voskové plásty. Propolis pomáhá včelám předcházet nemocem a hubí choroboplodné zárodky ve včelstvu. Dále včely propolisem ucpávají netěsnoti v úle a zabraňují tak například průvanu, který jim vadí především v zimě.

Fyzikální vlastnosti propolisu

Jde o pryskyřici smíchanou se včelím voskem, při vyšších teplotách je poddajný a velmi lepivý, po zmražení křehký až tříštivý. Jeho barva je různá, závisí na složení a rostlinném původu. V našich podmínkách je většinou hnědý až hnědočervený.

Obr. č. 1: Surový propolis získaný oškrábáním rámků.

Chemické složení

Jeho chemické složení je velmi rozmanité a proměnlivé, úplný seznam obsahujících látek by byl velmi dlouhý, proto je uveden výčet.

Tab. č. 1: Složení propolisu

Skupina látek Obsah
pryskyřice 45 - 55 %
vosky a mastné kyseliny 25 - 35 %
éterické oleje až 10 %
pyl kolem 5 %
jiné látky cca 5 % - minerály,cukry, organické látky

 

Flavonoidy v propolisu:

Chrysin, tektochrysin, galangin, kempferol, pinocebrin, quercetin, sakuranetin, isalpinin, rhammocitrin...

Fenolické látky:

Vanilin, benzylalkohol, kyselina skořicová, kumarová, kávová, ferulová, isoferulová, estery kyseliny skořicové, kávové, ferulové a jeich deriváty...

Získávání propolisu

Propolis se získává oškrábáváním rámků, stěn úlů atp. Surový propolis je dále zpracováván na tinktury (lihový roztok) nebo na masti a další preparáty.

 

Literatura:

Hajdušková Jana, Mudr.: Včelí prudukty očima lékaře, ČSV, 2006

Přidal Antonín, Ing., Ph.D.: Včelí produkty, MZLU Brno, 2003