Použití

Med byl měl být nejdříve považován za potravinu, ažpoté za lék. Osobně používám med jako hlavní sladidlo - do čaje, kávy i jen tak na chuť. Častým dotazem je dávka - údaje v literatuře se dosti různí, u diabetiků bude asi nejlepší se poradit s lékařem u ostatních je to dost individuální - záleží na pohybu, příjmu dalších sacharidů atd.

Med by se neměl dávat do horkého čaje, teplota nápoje by měla klesnout na min. 50°C, vysokou teplotou by se zničily jeho účinné látky, tak by se stal jen drahým sladidlem.

Léčení medem

- med by se měl konzumovat pravidelně jako prevence proti nachlazení

Alergie, alergici

Mohou se vyskytnout alergické reakce na med, ty jsou většinou způsobeny pylovými zrny, které med obsahuje. V tom případě je vhodné si vybrat jiný druh medu, medovicové medy obsahují méně pylu než medy květové. Alergikům na pyly se doporučuje v mimosezónní době pravidelně konzumovat med od včelaře ze svého okolí. Med obsahuje pyl z jeho okolí, tělo je vystaveno alergenu v nízké koncentraci, může si tedy na alergen zvyknout a v pylové sezóně již nebude reakce na pyl tak silná.

Nedoporučuje se konzumovat cizokrajné medy, u citlivých jedinců mohou pro tělo neznámá pylová zrna vyvolat alergické reakce.

Nachlazení

Při nachlazení se doporučuje užívat med, při kašli hlavně med medovicový, který tlumí kašel. Při vysokých horečkách, které jsou náročné na metabolismus těla, je také vhodné podávat med, doplní tělu energii.

Dětský chrup

Zubaři často rodičům nedoporučují podávat med malým dětem, protože se po něm více kazí zuby. Jde o maximální nesmysl!!! Zubní kaz způsobuje bakterie Streptoccocus mutans, která žije díky sacharose, tu potřebuje pro svůj růst, sacharosu rozkládá na glukosu a fruktosu, z glukosy vzniká laktát - kyselina mléčná, která rozkládá zubní sklovinu, a tak způsobuje zubní kaz. Sacharosa je v medu v minoritním zastoupení, med obsahuje hlavně glukosu a fruktosu. Sacharosa je "klasický" cukr, který známe ze života, nachází se téměř ve všem, při větší konzumaci cukrovinek poskytujeme bakterii S. mutans ideální prostředí pro život a tedy i pro tvorbu zubního kazu, jako sladidlo tedy raději použijte med, kde sacharosy mnoho není.

I při konzumaci medu je nutné dodržovat základní hygienu dutiny ústní.

Úrazy

Med byl dříve s oblibou používán při léčbě popálenin, ve 20. stolení se od jeho používání upustilo kvůli novým farmakologickým výrobkům, dnes jsou vědci vyvíjeny speciální obvazy na popáleniny obsahující med. Med totiž urychluje jejich léčbu.

Med má antibiotické vlastnosti díky obsahu flavonoidů a fenolů, možné využítí při léčbě zahnisaných a nehojících se ran.

Doplnění energie

Med je díky obsahu cukrů vhodný pro rychlé doplnění energie, což mohou využít hlavně sportovci a fyzicky i psychicky zatížení lidé.

Další

  • na nespavost se doporučuje sklenice medu s mlékem
  • při špatném trávení se doporučuje lžíce medu ráno na lačno
  • med se využívá při masážích - tzv. medové masáže
  • po "těžkých" večer se doporučuje jíst med, urychluje odbourávání alkoholu z těla a zároveň chrání játra
  • med se doporučuje při chudokrevnosti - podpora krvetvorby
  • těhotné ženy by měly sníst alespoň 5 kg medu během těhotenství
  • při prvních příznacích nachlazení je nejlepší ohřátá slivovice s medem a šťávou z citrónu, poté si lehnout do postele a vypotit se

 

Zdroje: různá literatura, kterou jsem přečetl o včelích produktech, zkušenosti známých a vlastní zkušenosti